Marka Patent Tescil İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Marka Patent Tescil, Marka Tescili Nasıl Yapılır, Marka Patent Tescili, Markamı Patentlemek İstiyorum

Marka Patent Tescil İşlemi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Marka tescil işlemleri kapsamında, bir marka hangi iş kolu kapsamında kullanılacaksa o iş kolunu tanımlayan emtialar kapsamında tescil başvurusunun yapılması gerekmektedir. Marka tescil başvurusu yapılmadan önce bu durumun kesinleştirilmesi ve faaliyet alanı kapsamında başvuru yapılması markaların geleceği açısından önemlidir.  Bir kişi, girişimci veya firmanın ürettiği/imal ettiği mallar ve ürünlere vermiş oldukları isimler ticaret markaları, hizmet sektöründe faaliyet veren firmalara ait isimler ise hizmet markalarıdır.

Marka tescil işlemi için başvuru yapılacak iş kolunu tanımlayan emtialar belirlendikten sonra, tescil alınmak istenen marka adının tescil edilebilirliği ile ilgili araştırması yapılır. Tescil işlemi için uygun görülen markalar için Türk Patent ve Marka Kurumu’na marka tescil başvuru işlemi yapılır. markatescilim.com sicile kayıtlı Resmi Marka Patent Vekilleri tarafından marka tescil aşamalarının tamamını yapmakta olup imza yetkili firmadır. Marka tescil işlemlerinin yasal süreci yaklaşık 7-10 ay sürmektedir. Marka tescil belgesinin geçerlilik süresi başvuru tarihinden itibaren 10 (on) yıldır. Her 10 sene de bir yenileme işlemi yapılarak koruma süresi uzatılabilir. Bir başka deyişle, tescili alınan bir marka her 10 yılda bir yenilenmesi kaydıyla kullanım hakkı sonsuz süre marka sahibine aittir. markatescilim.com, vekilliğini yaparak tescilini almış olduğu markalarla ilgili, marka sahiplerine yasal yenileme süresi içerisinde bilgi vererek, marka sahiplerinin hak kaybına uğramalarını engeller.

 Tescilli markanın, bir başkası tarafından taklit edilmesi durumunda markalar kanunu gereği  bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır. Cezai işlemler için marka tescil sahibinin yetkili mahkemeye başvurarak dava açması gerekmektedir. Ülkemiz Türkiye’de ve Dünyada markalar, ticari hayatın en önemli unsurlarından biridir. Hizmet veya ürün alıcısı olan tüketiciler, bir hizmet veya ürün alacakları zaman ilk önce marka isimlerine bakıyor. Bu bağlamda, markalar içinde yaşadığımız yüzyılın olmazsa olmazları arasındadır. Günümüzde firmaların/şirketlerin değerleri hesaplanırken bu şirketlere ait olan markalar, bir gayri maddi varlık olarak toplam değer içinde giderek artan bir öneme sahip olmaya başladılar. Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde, dünya genelinde bilinen ve tanınan markaların değeri  milyonlarla hatta milyarlarla ölçülüyor.

Marka, bir firmanın en önemli unsurlarındandır dedik. Bu bağlamda, şahısların ve firmaların marka tescil işlemleri yaptırarak yasal korumaya almaları olmazsa olmazlardandır. Resmi Marka Vekili markatescilim.com, 2005 yılından bu yana alanında uzman kadrosu ile hem yurt içi marka tescil (ulusal) hem de yurt dışı (uluslararası) marka tescil hizmeti vermektedir.